Kada razmišljamo o prljavštini u našem domu, vjerojatno se sjetimo kuhinje, kupaonice i podova. Međutim, postoje neka mjesta u kući koja su prljavija nego što mislimo, a koja često zanemarujemo u svakodnevnom čišćenju. Istražiti ćemo ta mjesta i dati Vam savjete kako ih očistiti.
- Daljinski upravljači – su nešto što se svakodnevno koristi, ali često zaboravljamo da ih treba očistiti. Razmislite o tome koliko često dodirujete daljinski upravljač dok sjedite na kauču ili krevetu, a koliko često ga dijelite s drugima u kući. Na njima se nakupljaju bakterije, prašina i ostale nečistoće koje ih mogu učiniti izvorom zaraze. Ako imate malu djece, vjerojatno će gristi daljinski upravljač, što povećava rizik od širenja zaraze. Da biste ih očistili, uzmite vlažnu krpu ili maramicu i obrišite površinu. Ako su prljaviji, možete koristiti malu količinu dezinficijensa ili nekog drugog univerzalnog sredstva za čišćenje.
- Kvake – su još jedno mjesto koje se često dodiruje, ali se rijetko čisti. Kako različite osobe dodiruju kvake tijekom dana, one mogu postati izvor bakterija i infekcija. Posebno su problematične kvake na vratima kupaonica i wc-a. Da biste ih očistili najbolje je koristiti sredstvo za dezinfekciju.
- Tepisi – da biste ih očistili, usisajte tepihe barem jednom tjedno. Tepihe u najprometnijim dijelovima poput hodnika, usisavajte nekoliko puta tjedno. Dubinski operite svaka tri mjeseca. Ovo se pogotovo odnosi na tepihe u dječjoj sobi na kojima se djeca često igraju te na kupaonske tepihe gdje je zbog blizine wc školjke i veće vlage u toj prostoriji i veća mogućnost da se tepisi onečiste patogenim mikroorganizmima.
- Kupaonski ručnici – su osobito prljavi, jer su vlažni i topli, stvarajući idealno okruženje za razvoj mikroorganizama. Često su zanemareni jer se čini da se redovito peru, ali često su samo vlažni i vise na kuki, što je idealno mjesto za razvoj bakterija. Potrebno ih je prati češće, a također je dobra ideja koristiti različite boje za članove obitelji kako bi se izbjegla međusobna infekcija.
- Kuhinjska spužva – se koristi za čišćenje posuđa, ali to također znači da može prenositi prljavštinu i bakterije na druge predmete u kuhinji. Ako se spužva ne mijenja redovito ili se ne pere dovoljno često, može postati idealno mjesto za rast bakterija i drugih mikroorganizama.
- Prekidači za svjetlo i utičnice – to su mjesta koja se često dodiruju, ali se rijetko čiste. Kako se prekidači za svjetlo često nalaze u blizini ulaznih vrata i u hodnicima, to ih čini lako dostupnima prljavštini i mikrobima.
- Tuš zavjese – često su prepune plijesni i bakterija. Potrebno ih je redovito prati kako bi se spriječilo njihovo širenje po kupaonici.
- Jastuci – na jastucima se nakupljaju znoj, mrtve stanice kože i prašina, što može dovesti do alergija i drugih zdravstvenih problema. Jastuke treba redovito prati a poželjno je i zamijeniti ih svake dvije godine.
- Kante za smeće – nije dovoljno samo isprazniti kante za smeće i staviti nove vrećice. Kante je potrebno barem jednom tjedno oprati kako bi se uklonile sve nečistoće te dezinficirati.
Uz malo truda i pažnje, održavanje ovih “skrivenih” mjesta u kući čistim može pomoći u održavanju Vašeg doma čistim i sigurnim za sve ukućane.